lex
Administrator
Dołączył: 01 Lip 2006
Posty: 727
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 2 razy Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: i jeszcze jeden i jeszcze raz....
|
Wysłany: Pon 17:40, 23 Paź 2006 Temat postu: Polska Partia Pracy oraz Wolny Związek Zawodowy "Sierpi |
|
O godną płacę minimalną
Walczymy o podniesienie płacy minimalnej
Polska Partia Pracy oraz Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" pracują nad projektem ustawy zakładającym podniesienie płacy minimalnej do 68 proc. średniego wynagrodzenia.
Obecnie płaca minimalna w Polsce to równowartość 38 proc. przeciętnych zarobków i jest niższa niż minimum socjalne.
Tak niski poziom płacy minimalnej oznacza, że nawet ci, którzy pracują na pełne etaty, nie są w stanie żyć godnie za takie zarobki. Jeśli pracując nie są w stanie żyć na poziomie, który pozwalałby im na udział w życiu społecznym i kulturalnym, stają się - znaną m.in. w Stanach Zjednoczonych - kategorią "pracujących biedaków". Tymczasem firmy, które im tak mało płacą, wcale nie narzekają na brak zysków,. Wręcz przeciwnie - to właśnie dzięki wyzyskiwaniu pracowników właściciele firm, mendżerowie i akcjonariusze nabijają sobie kieszenie.
We Francji płaca minimalna (nazywana międzyzawodową wzrostową płacą minimalną) jest równowartością minimum socjalnego. Płaca minimalna w tym kraju dotyczy stawki godzinowej i musi ją otrzymywać każdy zatrudniony na umowę o pracę. Tak wyliczana płaca minimalna we Francji zapewnia siłę nabywczą na poziomie minimum socjalnego i podlega indeksacji - jest rewaloryzowana na podstawie inflacji. Gdy krajowy wskaźnik cen, publikowany co miesiąc, wzrasta o 2 proc., w następnym miesiącu po jego opublikowaniu w takiej samej wysokości wzrasta też płaca minimalna.
Jeśli francuscy pracodawcy płacą mniej niż ustawowo gwarantowana płaca minimalna, grożą im za to kary finansowe - 1,5 tys. euro za każdego oszukanego w ten sposób pracownika. Jeśli okaże się, że dany pracodawca po raz kolejny płacił mniej niż wymagane minimum, taka kara jest większa.
Wśród 25 krajów, należących obecnie do Unii Europejskiej, ustawowa płaca minimalna obowiązuje w 18 państwach (dane Eurostatu - Urzędu Statystycznego UE). Minimalne wynagrodzenie za pracę nie jest jednak w Unii na jednakowym poziomie.
Najwyższa płaca minimalna jest w Luksemburgu - jest tam aż 11 razy wyższa niż na Łotwie, która w UE ma najniższy poziom płacy minimalnej. Ale to są różnice nominalne. Żeby porównać faktyczny poziom życia pracowników z różnych krajów UE, trzeba uwzględnić faktyczną siłę nabywczą ich pensji, a więc to, co mogą sobie za swoje pensje kupić i co zależy od kosztów życia w danym kraju. W tym wypadku otrzymujący minimalne wynagrodzenie za pracę Luksemburczyk może sobie pozwolić na 6 razy większe wydatki niż dostający płacę minimalną Łotysz.
_______________________
25 krajów należących do UE można podzielić na trzy grupy pod względem wysokości obowiązujących w nich stawek płacy minimalnej.
* Najniższa płaca minimalna (poniżej 300 euro miesięcznie, tj. ok. 1,2 tys zł) jest w takich krajach, jak: Łotwa, (129 EURO), Litwa (159), Słowacja (183), Estonia (192), Polska (234), Węgry (247) i Czechy (261).
* Nieco wyższa płaca minimalna - od 400 do 700 euro, tj. od ok. 1,5 zł do ok. 2,7 tys zł) obowiązuje w: Portugalii (437 euro), Słowenii (512), Malcie (580), Hiszpanii (631) i Grecji (668).
* Najwyższą płacę minimalną (powyżej 1,2 tys. euro, czyli ok. ok. 4,8 tys. zł) można dostać w takich krajach, jak: Francja (1218 euro), Belgia (1234), Wielka Brytania (1269), Holandia (1273), Irlandia (1293) i Luksemburg (1503). (MO)
______________________
Płaca minimalna w Polsce nie przekracza minimum socjalnego. Związki zawodowe w UE dojrzały wreszcie do tego, by walczyć o ujednolicenie stawek minimalnych w całej Unii. Chodzi o to, by pracownicy we wszystkich krajach UE objęci byli podobnymi warunkami pracy i dostawali zbliżone wynagrodzenie. W ten sposób udałoby się uniknąć tzw. dumpingu socjalnego, a więc takiej sytuacji, gdy pracownicy z tzw. nowych krajów UE nie byli zmuszeni pracować za mniejsze stawki niż te, które obowiązują w innych krajach. Zmuszanie pracowników z innych krajów do wykonywania tej samej pracy za mniejsze pieniądze to tzw. równanie w dół, a więc pogarszanie - przez szantaż ekonomiczny - sytuacji innych pracowników. To uderza w interesy całego świata pracy.
SZKODA żE U NAS ICH NIE MA
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|